Premier Lig Dev Maçla Döndü: Manchester City – Arsenal

Manchester’da her zamanki gibi yağmurlu bir günde oynanan maç Premier Lig’in dönüşü için güzel sinyaller vaat ediyordu, en azından ismiyle. Bu dev maçın Arteta ve Guardiola açısından da özel bir anlamı vardı. Bilindiği üzere Arsenal’in yeni hocası Arteta tam 3 buçuk yıl Guardiola’nın yardımcılığını yapmıştı.

Maçın hemen başında her zamanki gibi City birçok tehlikeli silahının arasında en tehlikelisi olan, De Bruyne ile gole çok yaklaşmışken Arsenal ise Xhaka’nın sakatlığı sonrası maça talihsizlikle başladı.

Maçın başlarında City’nin pas oyunu verilen uzun ara ve biraz da yağmurlu havanın etkisiyle eskiye nazaran sekteye uğramış görünürken, Arsenal ise hızlı silahları ile çabuk çıktıkları ataklarla etkili olmak istiyordu. İlk sakatlığın üstünden çok geçmemişken bu kez de savunma oyuncusu Pablo Mari sakatlanarak yerini David Luiz’e bıraktı. Dolayısıyla Arteta ve Arsenal’in maç öncesi planları 2 yerden darbe yemiş oldu. Bu dakikadan sonra da zaten City oyunun hâkimiyetini eline geçirdi ve istediklerini yapmaya başladı. Arsenal geriden oyun kurmakta güçlükler yaşadı. Arsenal savunması her zamanki gibi yardım sinyalleri gönderirken kurtarıcıları da yine her zamanki gibi Leno idi. Leno sahada adeta 11 kişiye karşı tek başına mücadele ediyordu. Manchester City’nin tehlikeli ataklarını birer birer savuşturan Leno’nun başarısını muhtemelen bir de farklı şekilde test etmek isteyen David Luiz, neden eleştirildiğini ve bu maçta neden yedek kaldığını da kanıtlarcasına bir hareket yapıp, Leno’nun 11 kişiye karşı olan mücadelesini 12 kişiye çıkarınca beklenen oldu. City sonunda aradığı golü ilk devrenin sonunda 7 maçlık gol orucunu bozan Sterling ile buldu.

İkinci yarı başladığında Arsenal’in durgunluğu devam ederken David Luiz’in ise durmaya niyeti yoktu. Çok geçmeden ikinci yarının başında bir de penaltı yaptırarak kırmızı kart gördü. Takımını 10 kişi mi bıraktı yoksa 10 kişiye mi yükseltti bu hareketi ile tartışılır ama kesin olan bir şey var ki Arsenal 2-0 geri düştü. David Luiz çıkınca yerine sol bek Tierney geçerken onun yerine de Saka sol beke geçti. Bu durum da aslında biraz Arsenal’in stoper sıkıntısının vahametini gösterir nitelikte.

Dakikalar ilerlerken 10 kişi Arsenal sahada varlık gösteremiyor City de gelmeye devam ediyordu. Arsenal oyuncuları mental olarak düşük seviyede çıktıkları maçta iyice çöktüler. City ise maçın başında kısa bir süre aksasa da sonrasında kalitesini ortaya koydu ve maçı sürklase etti. Arteta’nın 67’de yaptığı üç değişiklik de Arsenal açısından bir şeyleri değiştirmeye yetmedi. Guardiola ise 70’de Fernandinho’yu alarak stopere çekti ve bu sezon sıkça uyguladığı Fernandinho-stoper hamlesini bir kez daha yapmış oldu. 80. dakikada ise Ederson ile çarpışan genç Eric Garcia talihsiz bir sakatlık geçirdi ve yaklaşık 7-8 dakika süren saha içi tedavisinden sonra sedyeyle kenara geldi. City de bu dakikadan sonra 10 kişi oynamaya başladı ancak kesin olan bir diğer şey de şuydu ki Arsenal, City 9 kişi de oynasa bir reaksiyon göstermekten çok uzaktı. Zaten City de uzatmalarda genç yıldızı Foden ile bir gol daha bularak üç puana üç golle uzandı.

Arsenal açısından sahanın en iyi oyuncusu bu sezon defalarca olduğu gibi yine Bernd Leno oldu. David Luiz fiyasko bir performans sergiledi ve kendisine zaten mesafeli olan Arsenal taraftarlarını iyice çileden çıkardı. 67 dakika boyunca sahada kalan Willock’da çok etkisiz kaldı. Onun dışında Arsenal açısından, sonradan oyuna giren Nelson’un da ufak da olsa bir hareketlenme yaptığını söyleyebiliriz.

City ise De Bruyne ve Silva gibi inanılmaz iki oyun aklının aynı anda sahada olmasının katkılarını karantina sonrası yeniden başlayan Premier Lig döneminde de almaya devam edecek gibi gözüküyor. Silva’nın seneye olmayacak oluşu bu oyun aklına ne kadar etki eder bilinmez ama De Bruyne City’de kalmaya devam ettiği sürece City birçok takımın önünde olmaya devam edecek.

Sonuç olarak Manchester City, Arsenal’i üst üste 7. kez devirmeyi başardı ve ligin ilk yarısındaki skorla aynı tarifeyi uygulamış oldu. Arsenal’in son City galibiyeti 23 Nisan 2017’de oynanan FA Cup yarı finalinde geldi. Bu kadro, özellikle de bu savunma hattı ile Arsenal taraftarları bir sonraki City galibiyeti için uzun süre daha beklemeye devam edecek gibi…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*